Mire kell figyelni az egyetemi átsorolás (elkerülése) érdekében?
Államilag támogatott vagy önköltségesként tanultok? Mindkettő finanszírozási formából át lehet kerülni a másikba. Mutatjuk, mit kell tudnotok az egyetemi átsorolásról.
Államilag támogatott vagy önköltségesként tanultok? Mindkettő finanszírozási formából át lehet kerülni a másikba. Mutatjuk, mit kell tudnotok az egyetemi átsorolásról.
200 ezer forintos képzést alig találni, átlagosan 300-400 ezer forintot kell félévente fizetni a tandíjakért. Megnéztük, mennyit kell fizetnie azoknak a frissen felvett hallgatóknak, akik a nappali alapképzésüket önköltséges formában fogják végezni szeptembertől az egyetemen.
A népszerűbb egyetemek közül egyedül a Pázmányon találtunk állami ösztöndíjas bölcsészképzést. A legtöbb egyetem csak önköltséges szakokat indít a bölcsészkarán.
Nem vettek fel állami ösztöndíjas szakra? Nem kell aggódni, hoztunk pár ösztöndíjat, amelyeket akkor is megigényelhettek, ha önköltséges képzésben fogtok tanulni.
Informatikus, mérnök és orvosi képzésen is volt olyan egyetem, ahol az önköltséges szak ponthatárát sokkal magasabbra tették, mint az államilag finanszírozottét. Bár a legtöbb esetben az államin szokták meghúzni a magasabb ponthatárokat, idén is találtunk olyan helyeket, ahol ez fordítva történt.
A szakot először 2023-ban indították, és állami ösztöndíjas formában nem is elérhető.
A félévente több százezres önköltséges képzések komoly anyagi terhet jelenthetnek a hallgatók számára. Megmutatjuk, hogy milyen lehetőségetek van, ha csak önköltséges képzésre vesznek fel és hitelt igényelnétek a továbbtanulás finanszírozására.
Az „olcsóbb” önköltséges egyetemi képzések is 200-300 ezer forintba kerülnek, azonban ennek akár a négyszeresét is elkérhetik más szakokon. Mélyen a zsebükbe kell nyúlni azoknak, aki művészeti vagy angol nyelvű gazdasági képzést szeretne végezni, és nem állami ösztöndíjas.
A több százezres önköltséges képzések komoly anyagi terhet jelenthetnek a hallgatók számára, ezért most megmutatjuk, hogy milyen lehetőségetek van, ha hitelt vennétek fel a továbbtanulás finanszírozására.
A februárban induló képzések többségét mesterképzési formában hirdetik meg, de jó pár alapképzés is megtalálható közöttük. Megnéztük, hogy mennyit kell fizetnie azoknak, akik önköltséges formában jelentkeznek a keresztféléves felvételire.
Nem kell aggódni az átsorolás miatt, de oda kell figyelni a féléves átlagra és kreditszámra.
Az önköltségesek ne csüggedjenek, az államira felvettek pedig figyeljenek oda. Mindkét képzési formából át lehet kerülni a másikba, ha jól tanul az ember, vagy ha éppen az ellenkezőjét teszi. Mutatjuk, hogy mi is az az átsorolás és mi kell, hogy átkerüljünk, vagy épp bennmaradjunk.
Idén először nem az Eötvös Loránd Tudományegyetem került a HVG felsőoktatási rangsorának élére, hanem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.